Zawoja – górskie szlaki i piękne zabytki

Zawoja posiada kilkanaście oznakowanych szklaków turystycznych prowadzących przez najbardziej widokowe zakątki Babiogórskiego Parku Narodowego. W większości są to trasy niewymagające bardzo dobrej kondycji i wytrzymałości fizycznej, co czyni je świetnymi propozycjami dla rodzin z dziećmi oraz dla osób preferujących mniej męczące odcinki. Z górskich szczytów rozpościera się malowniczy widok na okolicę, wywołujący szczególne wrażenie przy słonecznej pogodzie i dobrej widoczności powietrza. Amatorzy trudnych, wyczerpujących szlaków również znają trasy wypraw, które zapewnią zdobywcom szczytu niebywałą satysfakcję i potężny zastrzyk endorfin.

Przyjemności górskich wypraw dopełniają relaksujące spacery po wsi. Można je połączyć ze zwiedzaniem najważniejszych zabytków i obiektów turystycznych. Na liście pierwsze miejsce zajmuje Ośrodek Edukacyjny Babiogórskiego Parku Narodowego. Odwiedzając budynek dowiemy się najważniejszych informacji na temat Parku Narodowego i całego regionu. Istnieje między innymi możliwość poznania występującej w rejonie Babiej Góry fauny i flory. Placówka pełni funkcję edukacyjną, dlatego warto wybrać się do niej z dziećmi, z pewnością będą zainteresowane usłyszanymi ciekawostkami. Kulturę regionu można natomiast poznać w Markowej. Jest to dzielnica Zawoi, w której zlokalizowany jest Skansen im. Józefa Żaka. Eksponaty nawiązujące do życia codziennego poprzednich pokoleń znajdują się w zabytkowych budynkach drewnianych. Chaty pochodzą z XIX i XX wieku, obecnie są udostępnione zwiedzającym. Oprócz tradycyjnych chałup na terenie skansenu znajduje się kuźnia i niewielka kapliczka. Na turystów czekają także wystawy poświęcone rozwojowi Babiej Góry i lokalnemu folklorowi. Godnym polecenia zabytkiem jest XIX-wieczny kościół św. Klemensa, który łączy w sobie styl renesansowy i barokowy. Elementem charakterystycznym dla kościółka są trzy wieże. Największa z nich jest jednocześnie dzwonnicą.

Przedstawione atrakcje to tylko nieliczne atuty oddające atmosferę spokojnej Zawoi. Warto osobiście zaznać tego przyjaznego klimatu i na własne oczy zobaczyć piękno tutejszego Parku Narodowego. Miejscowość jest przygotowana na przybycie gości pod względem infrastruktury, na pochwałę zasługują zawojskie noclegi, która oferuje dobre ceny zakwaterowania oraz profesjonalne podejście do prowadzonej działalności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>