Z deską i żaglami na Półwysep Helski

Zachodni fragment Zatoki Gdańskiej ograniczony z jednej strony Półwyspem Helskim, a z drugiej umowną linia Hel-Gdańsk to prawdziwa mekka dla wszystkich miłośników wodnych sportów. W czasie sezonu na wodach Zatoki Puckiej, teren jest niemal w całości wypełniony windsurferami, kitesufrerami, zagłówkami i wszelkimi innymi jednostki pływającymi. Niemal co tydzień odbywają się jakieś zawody lub regaty. We Władysławowie, a dokładnie w Cetniewie znajduje się Ośrodek Przygotowań Olimpijskich, w których nasi olimpijczycy szlifują formę przed największymi zawodami.

Co czyni z wód Zatoki Puckiej tak atrakcyjne miejsce? To płytkie i spokojne wody, oddzielone od Bałtyku Półwyspem Helskim. Średnia głębokość zatoki to około 3 metry, ale są też głębokie miejsca, gdzie dno znajduje się ponad 50 metrów pod powierzchnia wody (Kuźnicka Jama oraz Chałupska Jama). Generalnie jednak płytkie i ciepłe wody stwarzają doskonałe warunki do uprawiania wszelkich wodnych sportów. Kąpiel w tej części to czysta przyjemność. Plażowicze spędzający urlop we Władysławowie, Jastarni, Juracie czy na Helu mogą cieszyć się wodą o kilka stopni cieplejszą niż na otwartym morzu. Wszystko za sprawą odcięcia zatoki od Bałtyku i płycizny.

Będąc nad Zatoką szybko się przekonacie, że łatwiej znaleźć tu wypożyczalnie sprzętu do kite – lub windsurfingu niż noclegi. Półwysep Helski i tutejsza baza noclegowa w sezonie przyciąga tysiące miłośników wodnych sportów, plażowiczów i turystów. Piaszczyste plaże i otaczające morze sprawia, że to idealne miejsce także dla „zwykłych plażowiczów”. Przed przyjazdem na urlop warto wcześniej sprawdzić dostępność noclegów, bowiem przyjazd „w ciemno” może nie być najlepszym pomysłem.

W każdym kurorcie działa wiele szkół i wypożyczalni sprzętu. Kilkudniowy kurs wystarczy, aby opanować podstawy i pewnie czuć się na desce. Szkolenia indywidualne przyniosą szybki efekt, natomiast nauka w grupie daje wiele radości i zabawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>