Sorkwity i jeziora dwa…

Gdzie odnaleźć miejsce, w którym jednocześnie można odpocząć z dala od zgiełku, zwiedzić interesujące zabytki, połowić, popływać kajakiem i pomaszerować pieszo lub pojeździć rowerem? Polska niewątpliwie posiada wiele takich zakamarków, a do tego grona zalicza się niezwykle urokliwa wieś na Mazurach – Sorkwity. Miejscowość tę, będącą częścią Pojezierza Mrągowskiego, uatrakcyjniają dwa duże jeziora: Gielądzkie i Lampackie. Ich obecność to jedna z najważniejszych atrakcji, które co roku przyciągają licznie przybywających turystów.

Pierwsze z nich, Jezioro Gielądzkie to zbiornik z dobrze rozwiniętą linią brzegową. Jest ono największym jeziorem wśród wód na Pojezierzu Mrągowskim, a na jego powierzchni znajduje się sześć niedużych wysp. Jezioro Gielądzkie stanowi część szlaku kajakowego rzeki Krutyni, który jest bardzo dobrze znany w środowisku miłośników wioseł. Kajakarze każdego roku licznie przybywają w to miejsce, aby sprawdzić swoje umiejętności. Licznie przyjeżdżają tu także wędkarze, którzy cierpliwie czekają aż wyłowią takie okazy jak sandacz, węgorz, szczupak, lin i płoć.

Drugie jezioro znajdujące się w sąsiedztwie Sorkwit to Jezioro Lampackie. Mieszkańcy lubują się w nazywaniu zbiornika Zabijakiem, a historię dlaczego przyjęli tę nazwę chętnie opowiedzą przy ognisku. Właśnie na terenie tego jeziora znajduje się stanica PTTK, a zarazem punkt startowy szlaku rzeki Krutyni, o którym mowa była wcześniej. Warto wspomnieć, iż jest to bardzo ciekawa i zróżnicowana trasa – cała długość wynosi ponad sto kilometrów, na których zaobserwować można zachwycające pejzaże. Brzegi bowiem porastają dęby i wysokie sosny, a w okolicy lubią pojawiać się orły. Szlakiem ten pływał także sam Karol Wojtyła, zanim został papieżem. Wracając do Jeziora Lampackiego nie sposób nie wspomnieć także o wędkarskich atutach, jakimi są tu wodni mieszkańcy. Złowić tu można leszcza, płoć, szczupaka oraz węgorza. Całość atrakcji uzupełniają sorkwickie lasy otaczające wody, a w nich mnogość pieszych ścieżek, szlaków rowerowych oraz oczywiście niezastąpiona zieleń i cisza, pozwalająca na odpoczynek.

Ponieważ w Sorkwitach istnieje szeroka oferta bazy noclegowej (), z łatwością odnaleźć można miejsce dla siebie. Mimo małych rozmiarów miejscowości, nie zabraknie również różnorodności w kwestii gastronomicznej oraz atrakcji dla najmłodszych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>