Rytro i okolice – atrakcje krajoznawcze

Rytro to malownicza miejscowość w Beskidzie Sądeckim, położona kilka kilometrów na południe od Starego Sącza, wzdłuż drogi prowadzącej do Piwnicznej i na pobliską Słowację, zlokalizowana w przełomowej części doliny Popradu. Pobliskie wody mineralne (ta najbliższa w okolicy Rytra, to wioska Głębokie i znajdujące się tam źródełko w dolince – ze szczawą wodorowęglanową), czyste powietrze, położenie u zbiegu szlaków turystycznych, z których wyróżnia się główny szlak tzw. beskidzki, przebiegający z Krościenka nad Dunajcem do Krynicy Zdrój, czynią to miejsce idealnym do odpoczynku nie tylko ze względu na zdrowotne walory, ale przede wszystkim przez różnorodną bazę noclegową.

Gdy uda nam się zobaczyć ruiny rycerskiego średniowiecznego zamku wznoszącego się wśród lasów nad brzegiem rzeki, nie zabraknie nam atrakcji na pozostałe dni wypoczynku w samym Rytrze i okolicy, bowiem miejsc takich jest wyjątkowo dużo. Warto miejsce na nocleg zarezerwować w Rytrze odpowiednio wcześniej, by zaplanować sobie nie tylko urlop w samej miejscowości, która ma charakter miejsca wypoczynkowego w górach, ale też poznać pobliskie miejscowości uzdrowiskowe: Piwniczną i Muszynę ze słynnymi leczniczymi wodami mineralnymi.

Jednak najbliżej od Rytra atrakcje czekają nas w Starym Sączu. To miasteczko tworzy zespół z przepięknym ryneczkiem i zabudową. Pobliski klasztor klarysek z 1280 roku założony przez księżną Kingę, źródełko św. Kingi czy też jedyny pozostały po wizycie papieskiej Jana Pawła II w Polsce drewniany ołtarz papieski (obecnie znajduje się tam Centrum Pielgrzymowania i Muzeum Papieskie) stanowić może cel wycieczki dla miłośników turystyki krajoznawczej i religijnej. Rejon Rytra zamieszkują górale zwani Lachami.

Przebywając w Rytrze, zwiedzając okoliczne miejscowości, koniecznie wybierzmy się nie tylko do pobliskiego Starego Sącza, ale również do Podegrodzia. Warto zobaczyć w tej miejscowości nie tylko zagrodę lachowską „Kubalówkę”, ale przede wszystkim Muzeum Lachów Sądeckich, które powstało z prywatnej kolekcji założycieli mieszkańców Podegrodzia – Zofii i Stanisława Chrząstowskich. Ta ciekawa ekspozycja ukazuje tradycję regionu Beskidu Sądeckiego – rzemiosło, sztukę ludową, obrzędowość. Zobaczyć możemy jak perfekcyjnie zostały wykonane stroje góralskie podegrodzkie i z pewnością zauważymy, że dotychczas jak nam się wydawało niczym nie różniące się z innych regionów górskich, te stroje góralskie są wyznacznikiem nie tylko ziemi sądeckiej, ale piękna regionu gór, w których warto spędzić urlop, czas wolny. Po to, by zakochać się w Rytrze i okolicach na dłużej.

One comment

  1. Ireneusz pisze:

    Spokojna okolica. Wybrałem się tam z żoną w pierwsze dni jesieni – CUDO!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>