Piękne i ciekawe miejsce – Swornegacie

Wizyta w Świeradowie-Zdroju (➮EksPeryMent MANUAL-ART) utwierdziła nas w przekonaniu, że w naszym kraju nie brakuje pięknych miejsc, idealnych na spędzenie wolnego czasu. W dzisiejszym artykule chcemy podzielić się z Wami naszymi wspomnieniami z wizyty w miejscowości położonej w północnej części Polski.

Otoczenie Parku Narodowego Bory Tucholskie (➮Strona), Zaborskiego Parku Krajobrazowego i licznych akwenów wodnych sprawia, że Swornegacie to niezwykle piękne miejsce. Warto je odwiedzić, bez względu na porę roku, gdyż rozrywka przewiduje pełną różnorodność zarówno podczas upałów, jak i zimniejszych miesięcy. Baza noclegowa opiera się w dużej części o agroturystykę, która zważywszy na położenie, ma nam wiele do zaoferowania. Noclegi w Swornegaciach (➮Meteor) to przyjemna i niedroga oferta, spośród której każdy turysta wybierze coś dla siebie.

Położenie Swornegaci

Miejscowość położona jest w województwie pomorskim, na Pojezierzu Kaszubskim. Od południowego wschodu graniczy z Borami Tucholskimi. Osada znajduje się na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Południe miejscowości skupione jest nad jeziorem Karsińskim, które rzeka Brda łączy z jeziorem Witoczno. Malowniczy krajobraz miejscowości, to zasługa lasów sosnowo dębowych oraz innych bogactw natury.

Charakter miejscowości

Swornegacie to wieś typowo letniskowa. Jej zabudowa pasuje do charakteru i przeważają w niej gospodarstwa agroturystyczne oraz willowe osiedla. Nie znajdziemy tu rynku głównego z ratuszem, a centrum przypomina wiejską, sielankową przestrzeń. Do dyspozycji mamy wiele ośrodków wypoczynkowych, które w dużym stopniu determinują wygląd kurortu. Otaczające go lasy sprawiają wrażenie odcięcia od cywilizacji i zapewniają spokojną atmosferę oraz specyficzny klimat.

Atrakcje miejscowości

Wśród proponowanej rozrywki przeważa ta opierająca się na naturalnych uwarunkowaniach. Możemy więc korzystać z kąpielisk oraz zdecydować się na uprawnianie sportów wodnych. Żeglarstwo i kajakarstwo rozwija się z każdym rokiem, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu turystów. Popularne jest też wędkowanie i spacery po okolicznych szlakach. Do dyspozycji jest ich tu kilka, a wśród nich szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na Kokoszkę. Ścieżka ornitologiczna mająca 1,5 kilometra oznakowana jest w przejrzysty sposób, informując nas o gatunkach roślin i zwierząt zajmujących te tereny. Ciekawostką jest też kultywowanie tradycji regionu, poprzez organizowanie warsztatów garncarstwa, pieczenia chleba i plecenia koszy i ozdób.

Zabytki w Swornegaciach

Mimo że historia miejscowości sięga roku 1272, to nie znajdziemy tu wiele budowli sprzed wieków. Najstarszą do niedawna był kościół z 1742 roku, który w 1916 przeniesiony został do Skansenu Sztuki Ludowej. W tym roku zastąpił go murowany budynek kościoła św. Barbary, który podziwiać możemy do dziś. Jest jeszcze Kaszubski Dom Rękodzieła, który pozwoli zapoznać nam się ze sztuką rzemiosła mieszańców regionu.

3 comments

  1. Małgorzaata pisze:

    myślałam, że Swornegacie są dla seniorów, a Wy też je odwiedziliście :) gratuluje bloga

  2. ArnoldSchwarz. pisze:

    Trzeba zacząć obalać ten mit, że małe miejscowości są dla starszych, wszędzie przecież można robić coś ciekawego, szczególnie jak jedzie się z przyjaciółmi/rodziną itp 😉

  3. quma pisze:

    ArnoldSchwarz, masz rację duże znaczenie ma nasze towarzystwo, a nie tylko miejsce do którego się wybieramy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>