Kościół i dzwonnica w Wiżajnach

Wiżajny nie są zbyt dużą miejscowością, w takim razie nie będziemy tutaj mogli liczyć na taką moc atrakcji, która zajęłaby nam przynajmniej kilka tygodni zwiedzania. Nie ma jednak najmniejszego problemu, żeby wyszukać wszystkie ciekawe miejsca w Wiżajnach, by następnie przenieść się do sąsiednich wsi. Zatem jeśli zamierzamy rezerwować korzystne noclegi w Wiżajnach warto już na samym początku nastawić się także na sporą mobilność. W końcu nawet tutejsza kwestia noclegowa zachęca do aktywnego zwiedzania różnych okolic.

W pierwszej kolejności na pewno warto zwiedzić kościół św. Teresy z Avila, który ostatecznie został wybudowany w pierwszej połowie XIX wieku. To właśnie dlatego świątynia wyróżnia się tym, że jest postawiona w stylu klasycystycznym. Jednak można również powiedzieć o tym, że jest to obiekt, który został już raz zbudowany. Niestety na skutek pożaru nic nie zostało po barokowej świątyni. Odwiedzenie tego miejsca będzie prawdziwą ucztą dla oczu, ponieważ nie brakuje tam ciekawych złoconych dekoracji, a także można skupić się na zabytkowej chrzcielnicy. Jeśli już jesteśmy pod kościołem w Wiżajnach, to powinniśmy również spojrzeć na drewnianą dzwonnicę, która pochodzi z drugiej połowy XIX wieku. To jednak nie wszystkie najciekawsze elementy, jakie można podziwiać.

Sam Ryneczek zasługuje na pełną uwagę. Ponieważ powstał on w XVII wieku i taki właśnie układ został zachowany do dnia dzisiejszego. W poszukiwaniu jeszcze wielu innych ciekawych obiektów z powodzeniem możemy wybrać się także do Starej Hańczy. To właśnie tutaj możemy obejrzeć ruiny dworu, który został wybudowany w drugiej połowie XVIII wieku. Co ciekawe, jak to zwykle miało miejsce, wokół obiektu rozciągał się przepiękny park. Można go podziwiać do dzisiaj, chociaż niestety od dawna jest zaniedbany. Jednak jego położenie nad jeziorem Hańcza, jest rewelacyjne. Możemy także z powodzeniem odwiedzić wieś Jaczne. Ponieważ właśnie w tym miejscu znajduje się drewniany młyn, który pochodzi z XIX wieku. W takim razie możemy mieć naoczną namiastkę tego, jak ludzie żyli oraz funkcjonowali przed prawie dwoma wiekami. W każdej wsi lub miejscowości w pobliżu Wiżajn z powodzeniem znajdzie się ciekawa atrakcja, na której warto zwrócić uwagę. W końcu Polska jest bogata w wiele zabytków oraz interesujących miejsc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>