Ciekawe okolice Gliwic – Rybnik

Gliwice to miasto, które leży w województwie śląskim i co ciekawe, należy do grona największych miejscowości w Polsce. Są bardzo atrakcyjne pod względem turystycznym, gdyż znajduje się tu wiele zabytków, muzeów i innych ciekawych miejsc, ale warto także zwiedzić okolicę. Co przede wszystkim trzeba zobaczyć?

Turyści chętnie udają się do Strzelców Opolskich, które słyną z fragmentów średniowiecznych murów oraz okazałych ruin XIV-wiecznego zamku. Podobno dawniej osadę zamieszkiwało wiele strzelców i myśliwych, stąd prawdopodobnie nazwa tego miasta. Na rynku znajduje się zresztą przepiękny Pomnik Strzelca. Warto również wybrać się do neobarokowego kościoła św. Wawrzyńca oraz zobaczyć XVII-wieczną dzwonnicę, która została przerobiona z baszty obronnej. Godny uwagi jest również Chorzów, w którym znajduje się Park Kultury i Wypoczynku, w skład którego wchodzi m. in. astronomiczne obserwatorium, kąpieliska, rosarium i ogród zoologiczny. Warto także przejechać się naziemną kolejką linową lub wąskotorową.

Ciekawym miejscem jest też Górnośląski Park Etnograficzny, w którym zebrano prawie 60 drewnianych budynków z XIX wieku. Turystów przyciąga też wystawa narzędzi rolniczych. W parku tym często odbywają się różne regionalne pokazy, festyny itp. Kolejnym ciekawym miastem jest Kędzierzyn-Koźle, w którym znajdują się urokliwe ruiny średniowiecznego zamku. Zrekonstruowano m. in. basztę, w której otworzono muzeum. Warto wiedzieć, że przez miasto przebiega jeden z najstarszych na naszym kontynencie kanał żeglugowy. Turystom z pewnością spodoba się pompownia z końca XIX wieku, wodociągowa wieża, dawna gorzelnia, młyn wodny, papiernia.

Nie można zapomnieć także o Rybniku, który słynie z XIX-wiecznego zespołu architektoniczno-przemysłowego kopalni węgla kamiennego „Ignacy-Hoym”. Znajduje się tam bardzo interesująca wystawa dotycząca górnictwa, a co roku odbywają się tu Spotkania Gwarków z okazji Barbórki. W Rybniku warto zwiedzić średniowieczny książęcy zamek i przyjrzeć się starej zabudowie miasta. Jak widać, atrakcji w okolicy nie brakuje. Warto zatem przyjechać do tego miasta na dłużej, gdyż jest to świetna baza noclegowa i wypadowa. Wiele osób mówi, że noclegi w Gliwicach oferują na naprawdę wysokim poziomie i w całkiem dobrych cenach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>