Choczewo – w krainie dworków i pałaców

Po odwiedzinach pięknej miejscowości Morąg, pozostajemy nadal w klimacie atrakcji architektonicznych. Wśród bujnej przyrody nad brzegiem Bałtyku leży gmina Choczewo. Centrum w miejscowości o tej samej nazwie, położonej nie nad samą morską plażą, ale nad pięknym Jeziorem Choczewskim, stanowi jedno z najciekawszych miejsc dla wielbicieli aktywnego wypoczynku. Okolica jest też niezwykła ze względu na liczne znajdujące się tutaj pałace i dworki. Nigdzie indziej nie znajdziemy takiego zagęszczenia dawnych siedzib rodowych.

W samych granicach administracyjnych gminy Choczewo dworków i pałaców jest kilkanaście, a do tego jeszcze, w promieniu pół godziny jazdy samochodem, znaleźć możemy kolejne. Wszystkie zabytki te pochodzą z XIX i początków XX wieku. Część z nich dzisiaj jest zamieszkała przez prywatnych właścicieli i lokatorów. Jednak znajdziemy i takie, gdzie wynajmowane są pokoje i prowadzony jest pensjonat z wyżywieniem dla letników albo osobna restauracja i kawiarnia.

Zobaczenie wszystkich dworków to dobry pomysł np. na wyprawę rowerową. Zresztą, okoliczne warunki sprzyjają turystyce na dwóch kółkach, jak i w siodle, a także innym aktywnościom na świeżym powietrzu – wędkarstwu, zbieraniu grzybów, pieszym wędrówkom po turystycznych szlakach. A skoro o nich mowa, warto zawędrować pod leśniczówkę w Szklanej Hucie, skąd dalej poprowadzi nas ścieżka edukacyjna. Tam też znajdują się odkryte przez archeologów kurhany z epoki brązu. Żadna nadbałtycka gmina nie obejdzie się bez kąpielisk. Tutaj piękne, szerokie i piaszczyste, oddzielone od lądu wydmami albo lasem plaże, mamy w Lubiatowie, Sasinie i Słajszewie. Zazwyczaj są one zaciszne i spokojne, bez problemu znajdziemy skrawek przestrzeni dla siebie, rzadko bowiem bywają tu prawdziwe tłumy. W miejscowości Osetnik z kolei znajduje się piękna latarnia morska. Pomalowana na trzy kolory, dzięki czemu wygląda niepowtarzalnie, wznosi się na wysokość 33 m na wydmie blisko kilometr od brzegu. To spokojne i zaciszne miejsce na urlop.

Jeżeli chodzi o noclegi, Choczewo stoi agroturystyką, połączoną często ze stadninami koni. Znajdziemy też ośrodki wczasowe, pensjonaty. Tutejsza baza noclegowa obejmuje też pola namiotowe i prywatne kwatery. Nie spotkamy za to wielkich molochów – a więc to doskonałe miejsce dla tych, którzy chcieliby wypocząć i nad morzem, i na wsi.

3 comments

  1. Agness pisze:

    W Choczewie byłam tylko raz, ale pamiętam ten pobyt bardzo dobrze – świetne miejsce, fajne atrakcje, tylko miejsce na nocleg nam się przytrafiło niebyt dobre 😉

  2. szlachcianka pisze:

    Nie byłam w Choczewie, ale na pewno się tam wybiorę, bardzo lubię oglądać i zwiedzać dawne dworki i pałace

  3. olcia pisze:

    mam takie pytanie: czy w Choczewie z dużym wyprzedzeniem trzeba rezerwować nocleg?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>